Simon Percic – doradca artystyczny konkursu Finalis, słoweński dyrygent, pedagog i puzonista. W ostatnich latach skupił się na dyrygowaniu szeroką gamą zespołów, w tym zespołami symfonicznymi, współczesnymi i dętymi. Występował w kilku prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, takich jak Müpa-Budapeszt, Harpa-Reykjavík, Konserthuset-Stockholm, Musikverein-Wiedeń i Berlin Philharmonie-Berlin. Ponadto dokonał wielu nagrań dla ogólnopolskiego radia i telewizji. Był także założycielem i dyrektorem artystycznym OrkesterkamP (letniej szkoły i festiwalu muzycznego) oraz Svirél (międzynarodowego konkursu i festiwalu) przez ponad dekadę.

Simon Percic posiada tytuł magistra gry na puzonie uzyskany w Akademii Muzycznej w Lublanie (Słowenia) oraz tytuł magistra dyrygentury orkiestrowej i chóralnej uzyskany na Uniwersytecie Technicznym w Luleå – School of Music (Szwecja). Ukończył także studia podyplomowe w Scuola di musica di Fiesole (Włochy), gdzie studiował dyrygenturę i puzon pod okiem wybitnych profesorów Jormy Panuli i Rogera Bobo. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Poza dyrygenturą Percic osiągnął znaczne sukcesy jako nauczyciel i wykładowca. Jest częstym gościnnym wykładowcą na kursach dyrygenckich w całej Europie oraz członkiem jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Ostatnio dyrygował: Orkiestrą Symfoniczną Festiwalu Muzyki Narodowej (USA), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Słoweńskiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia – RTV, Orkiestrą Sił Zbrojnych Słowenii, Orkiestrą Policyjnej Słowenii (Słowenia), Orkiestrą Symfoniczną Norrlandsoperan (Szwecja), Opera I Filharmonia Białystok (Polska). , Zugló Philharmonic Budapest (Węgry), Norrbotten NEO (Szwecja), AYO – Auckland Youth Orchestra (Nowa Zelandia), Witold Lutosławski Chamber Philharmonic (Polska), Nova Philharmonic (Słowenia), Banda sinfónica Municipal de Sevilla (Hiszpania), Szeged University Wind Orkiestra (Węgry), Litewska Akademia Muzyki i Teatralna Orkiestra Dęta, Litewska Państwowa Orkiestra Dęta, Civica Orchestra di Fiati di Milano (Włochy) i innymi