Po raz pierwszy w Białymstoku w dniach 09-14 lutego 2015 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego odbyły się Zimowe Warsztaty Orkiestrowe „WOW” –Winter Orchestra Workshop. Współorganizatorem warsztatów jest Instytutu Sztuk Pięknych UPOL ze Słowenii
Organizowany projekt zimowych warsztatów orkiestrowych w 2015 roku ma na celu popularyzację gry na instrumentach dętych i perkusyjnych w środowisku Białegostoku i województwa podlaskiego.
Warsztaty poprowadzą dyrygenci Andrea Loss z Włoch i Simon Perčič ze Słowenii. Próby w sekcjach będą prowadzone są przez najlepszych białostockich profesorów z bogatym osobistym doświadczeniem w poszczególnych instrumentach.
Młodzi muzycy przez 6 dni będą bardzo intensywnie szkolić umiejętności na profesjonalnym poziomie i przygotowują koncert finałowy na 60 osobową orkiestrę dętą dn 14.02.2015 w Filharmonii przy ul.Podleśnej o godz.12.00
Współpraca I Patronat Medialny :
Współpraca redakcyjna
Współpraca
Fotografia: Krzysztof Borowski
Koncert galowy WOW 2015 – otwarta próba generalna w Supraślu w „Centrum Edukacji”, 13.02.2015 o godz 19.00 – wstęp wolny
Koncert finałowy WOW 2015 w Operze Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej 2, 14.02.2015 o godz 12.00 – wstęp wolny
Repertuar :
- Felix Mendelssohn Bartholdy: Ouvertüre Für Harmoniemusik Op. 24
- Georges Bizet/J.Serebrier, prir.: D. Patterson: Carmen symphony
- Percy Aldridge Grainger: Shepherd’s Hey
- Russell Peck: Cave of the Winds
- Victoriano Valencia Rincon: Espíritu
- Luciano Feliciani: Macedonian Dances
Dyrygenci
Simon Perčič – ukończył Akademię Muzyczną w Lublanie (puzon). Doskonalił swoje studia u profesorów R. Bobo, A. Mazzucco i Ben van Dijk. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Słowenii i Orkiestrą Symfoniczną RTV Słowenii. Studiował dyrygenturę pod kierunkiem profesorów G. Pehlivanian, D. Bostock, J. Cober i M. Heron.
Ukończył specjalizację w zakresie prowadzenia orkiestr symfonicznych z prof Jorma Panuli (Finlandia) w Scuola di musica di Fiesole (IT). Brał udział w międzynarodowych festiwalach w Lisbonie, Walencji, Berlinie, Sao Paolo, Eolia-Strasburg, w Londyńskim festiwalu orkiestr dętych i w MID Europe . Z orkiestrami uzyskał wiele nagród i wysoką klasyfikację w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Jest dyrektorem artystycznym projektów UPOL (OrkesterkamP, SolokamP, Svirel) i dyrektorem muzycznym orkiestry młodzieżowej międzynarodowej „NOVA filharmonia” oraz orkiestry dętej w Trieście (IT).
Andrea Loss – ukończył Konserwatorium w Udine (klarnet) i studiował dyrygenturę u Jana Cober (NL), Ronald Johnson (USA), Felix Hauswirth (CH), Izaak Karabtchevsky (BR), Diego Dini Ciacci (I) a także instrumentacjię, harmonię, kompozycję i śpiew.Dyrygował orkiestrami dętymi we Włoszech, w Europie i USA.
Jest głównym dyrygentem „Orchestra di fiati Rosmini ” (I), Orkiestra di Fiati della Provincia di Vicenza (I), Orchestra di Fiati della Provincia di Vicenza (I) , Banda cittadina Peschiera del Garda (I), Corpo bandistico di Lizzana (I) i jest nauczycielem i dyrektor artystyczny ISEB (Wind Band European Institute).
Pedagodzy prowadzący warsztaty
Tomasz Witek
Ukończył Akademię Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie 1993-1995 wydzial instrumentalny-klasa trąbki oraz AMFC w Warszawie Filia w Białymstoku /1995-1998 wydział instrumentalno-pedagogiczny, klasa trąbki.
Pracuje w Opera i Filharmonia Podlaska od roku 1995 na stanowisku I-ego trębacza. Od roku 1996 nauczyciel trąbki w Zespole Szkół Muzycznych im. I.J.Paderewskiego w Białymstoku .W roku 2005 założyciel i prowadzący Big-Band ZSM w Białymstoku.Od 2006 wykładowca na temat zespołów kameralnych Big-Band na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina filia w Białymstoku, W roku 2007 trębacz show-band na statku Insignia-Oceania Cruises.
Ma na swoim koncie koncerty i udział w różnych projektach muzyczno-estradowych / Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Francja, Litwa, Łotwa, Rosja , Chiny, Egipt, Brazylia, Argentyna…/
tel. 606 119 927
tomaszwitek@interia.pl
Luca Neccia
Obój. Rozpoczął edukację muzyczną w 1984 roku w Conservatorio di Musica ”Licinio Refice” (Włochy) pod kierunkiem B. Incagnoli, a następnie kontynuował naukę w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (klasa A. Loppi). Doskonalił umiejętności pod okiem A.Negroni (I oboista w Teatro La Scala). Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w Austrii (organizowanych przez Wiener Philharmoniker) i we Włoszech.
Współpracował m.in. z Orchestra Filarmonica del Friuli, Orchestra Filarmonica di Santa Cecilia (Włochy). Koncertował (jako solista) w Polsce, we Włoszech, Niemczech, jak również na Cyprze.
W latach 1998 – 2000 był członkiem Cyprus State Chamber Orchestra. Jest współzałożycielem i członkiem oktetu Orchestra di Otto, z którym nagrał płytę w ramach obchodów 250-lecia urodzin W. A. Mozarta (2006).
Od 2000 roku jest pierwszym oboistą Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Magdalena Jakubowska Puchalska
Flet. Studia muzyczne ukończyła w 1984 roku w klasie fletu łódzkiej Akademii Muzycznej. Podczas studiów doskonaliła swe umiejętności na kursach mistrzowskich w kraju (Duszniki-Zdrój) oraz we Włoszech (Sermoneta) i Niemczech (Bayreuth). Brała udział w międzynarodowych konkursach fletowych (Mark-Neu-Kirchen, Genewa, Paryż). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego we Włoszakowicach.
Od ukończenia studiów jest pierwszą flecistką Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Często koncertuje jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną (koncerty abonamentowe i zagraniczne – Austria) i Orkiestrą Kameralną (radiowe koncerty „Live” m.in. pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka) oraz jako kameralistka (m.in. z „Ars Iuvenum”) w kraju i za granicą (Austria, Białoruś).
Od 1999 prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku, której absolwentki z powodzeniem podejmują naukę na wyższych uczelniach muzycznych w kraju i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania). Uczniowie Magdaleny Jakubowskiej-Puchalskiej wielokrotnie zdobywali laury na ogólnopolskich konkursach fletowych.
Magdalena Pogorzelska
Obój. Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie oboju Sylwestra Soboli. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Stanisława Malikowskiego, Jerzego Kotyczkę, Tomasz Miczkę.
W latach 2005-2014 pracowała na stanowisku I oboju w Filharmonii Kameralnej w Łomży współpracując z wieloma znakomitymi dyrygentami, m.in. Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski, Krzysztof Urbański. W swoim dorobku ma też współpracę z rożnymi instytucjami artystycznymi takimi jak Opera i Filharmonia Podlaska, South Florida Symphony, Teatr Dramatyczny w Białymstoku i wiele innych.
Od 2005 prowadzi klasę oboju w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku, jej uczniowie mają na koncie nagrody zdobyte na konkursach krajowych i międzynarodowych.
Magdalena Kania
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (klasa prof. Z. Tlatlika).
Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in. F. Essmanna, M. Barańskiego, T. Miczki, W. Orawca.
W latach 1997-2004 była pierwszą fagocistką Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Obecnie zajmuje stanowisko pierwszej fagocistki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
oraz jest nauczycielem nauki gry na fagocie w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Łukasz Zamaryka
Perkusja.W 2007 roku ukończył studia w Katedrze Perkusji Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Mariana Rapczewskiego, prof. Edwarda Iwickiego i prof. Jacka Woty. Umiejętności swoje doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy muzyków m. in. Johna Becka, Katarzynę Myćkę, Davida Friedmana. Już w trakcie studiów współpracował z Filharmonią Poznańską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Koncertował m. in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Kuwejcie, Rosji, Niemczech. Od roku 2008 jest perkusistą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz nauczycielem w klasie perkusji Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Ewelina Góra
Perkusja. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie perkusji Bogdana Lauksa. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie perkusji Henryka Mikołajczyka. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w Conservatoire de Strasbourg we Francji pod okiem Emmanuela Sejourne. Współpracowała m. in. z Pan-European Philharmonia, Filharmonią Narodową, Operą i Filharmonią Podlaską, Suwalską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Siedlce, zespołem muzyki dawnej „Diletto”.Uczestniczyła w licznych warsztatach perkusyjnych prowadzonych przez takich perkusistów jak m.in. David Friedmann, T. Adam Blackstock, Victor Mendoza, Rainer Seegers, Franz Schindlbeck, Denis Riedinger, Stephan Fougeroux.Obecnie nauczyciel gry na perkusji w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Sławomir Bielski
Ukończone studia magisterskie klarnetowe na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie filia w Białymstoku.
Studia saksofonowe i podyplomowe ukończył w klasie saksofonu dr. Dariusza Samóla w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Pobierał nauki u Wildy Zumwalda i Patricka Meighana. Uczestniczył w szeregu kursów metodycznych i mistrzowskich prowadzonych przez Eda Bogarda, Jean Marie Londeix , Josepha Wytko, Claude Delangle. Koncertował w Rosji i Chorwacji, a także w ramach kolejnych edycji saksofonowych Pomorskiego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Nowej Soli, Korzuchowie. Od roku 1992 prowadzi klasę saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.