Dusan SodjaDušan Sodja
 – klarnecista ze Słowenii

Ukończył klasę klarnetu u Alojza Zupana na Akademii Muzycznej w Lublanie oraz Mozarteum w Salzburgu u Aloisa Brandhofera – klarnet solo (Berlin Philharmonic Orchestra), gdzie uzyskał tytuł magistra. Uczęszczał na kursy mistrzowskie do Geraldema Pachingera (Wiener Symphoniker), Vincenza Mariozzi i Jiri’ego HLAVÁČa.

Koncertował w Słowenii, Austrii, Belgii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Italii, Niemczech, Słowacji, Szwecji i USA.  Występował jako solista ze Slovenian Philharmonic Orchestra, the Symphony Orchestra of the Darmstadt State Opera, Bogdan Warchal Slovak Chamber Orchestra, Cappella Istropolitana and Celje String Orchestra. W 1992 roku został pierwszym klarnecistą w Youth Symphony Orchestra in Bayreuth, a rok później także w Mediterranean Youth Orchestra we Francji.

Wykonanie Koncertu Mozarta przyniosło mu nagrodę Akademii Studenta „Prešerena” w 1995. Od 2001 do 2005 roku Dušan Sodja wykładał w „Junge Kärntner Bläserphilharmonie” w Austrii. Od 2006 roku jest wykładowcą na letnim kursie „OrkesterKamp” (Slovenija) dla orkiestry symfonicznej i orkiestry dętej. Jest klarnecistą Słoweńskiej Filharmonii i wykładowcą w Konserwatorium Muzycznym w Lublanie.

Dušan Sodja z pianistką Tatjaną Kaučič założył w 1994 roku Duo Claripiano Studiowali muzykę kameralną z Božidar Tumpej i kompozytorem  Ivo Petrić oraz ukończyli specjalistyczne studia z Anthony Spiri na Cologne University of Music. Od tamtej pory dali szereg koncertów : Fringe Festival w Edynburgu, Ljubljana Summer Festival, Carinthischer Sommer ClarinetFest w Los Angeles i Madrycie, Montepulciano Chamber Music Academy, Międzynarodowy International Music Festival w Erewaniu, Mendelssohnhaus w Lipsku …) wykonali premierowo ponad 35 dzieł kompozytorów słoweńskich. Nagrali cztery płyty kompaktowe „Legends” w 1999, „Spotkania” w roku 2004 (utwory kompozytorów słoweńskich dedykowane dla nich), „Romantic Claripiano” (Brahms, Schumann, Saint-Saëns) i „20 Claripiano” skomponowane na 20-lecia istnienia w 2014. Nagranie zdobyło znakomite recenzje w BBC music Magazine i The Clarinet Magazine (USA).Od 2014 roku Dušan Sodja gra w Schwenk & Seggelke clarinets w Bambergu.

 


 

Dušan ve filharmonii 5 (1)Dušan Foltýn (1963) ukończył Konserwatorium w Ostrawie oraz Prague Academy of Arts. Podczas studiów brał udział w licznych  konkursach krajowych i międzynarodowych:

1980 Concertino Praga (2 nagroda i wyróżnienie dla laureata )

1981 Conservatories’ Competition Display (1. nagroda)

1986 Prague Spring International Competition (2 nagroda i wyróżnienia dla laureata)

1988 Competition of Czech Contemporary Music (1 nagroda z wyróżnieniem: Honours of the Absolute Prize -winner ).

W chwili obecnej jest on pierwszym oboistą w Filharmonii Janáčka w Ostrawie,

Jest kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie.

Organizuje międzynarodowe warsztaty obojowe z czołowymi światowymi oboistami (R. Killmer – USA, O. Zoboli – Szwajcaria, N. A.  King – USA, G. Hunt – Anglia, E. Rombout – Holland, D. Walter – Francja).

Dusan Foltýn jest członkiem Kwintetu „Musica per cinque”, z którym został finalistą Międzynarodowego Konkursu dla kwintetów dętych w Belgradzie (Serbia) International Competition of Wind Qunitets w 1987 roku.

Jako solista współpracuje z wybitnymi czeskimi orkiestrami. Członek jury konkursów obojowych :Prague Spring International Oboe Competition, Concertino Praga, Pro Bohemia  i innych. Dušan Foltýn koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą (Polska, Austria, Słowacja, Francja, Niemcy, Hiszpania, Grecja).

 


 

20130517_ciurlionis g gelgotas_0024 (1)Giedrius Gelgotas. W 1996 roku ukończył M. K. Čiurlionisa Art Gymnasium (u prof. Jefimija Taškinas), w 2003 roku ukończył Litewską Akademię Muzyki i Teatru (pod kierunkiem prof Valentinas Gelgotas), gdzie zdobył dwa stopnie licencjata, i magistra. W latach 2002-2003 studiował w Londynie (Anglia) pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych profesorów fletu Williama Bennetta. W latach 2006-2007 studiował na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu (Austria) w klasie prof Barbara Gisler-Haase. Brał udział w kursach mistrzowskich w różnych krajach świata złożonych przez takich znanych profesorów jak Emmanuel Pahud Wolfgang Schulz, Jeffrey Khaner, Phillipa Davies, Lóránt Kovács, Carsten Husted Christiana Larde, Ian Clarke, Jean-Claude Gerard i Barbara Gisler-Haase. W roku 2010 zdobył tytuł doktora na Litewskiej Akademii Muzycznej. Zdobył 2 i 3 nagrodę  w konkursie the Juozas Pakalnis National Young Performers Competition, 1 nagrodę na National Yamaha Competition  i 2. nagrodę na Jurjanu Andrejs International Wind-Instruments Competition (Latvia). Nagrodzony dyplomem na International Rimsky-Korsakov Competition in St. Petersburg . Ponadto artysta brał udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Illzach International Chamber Music Competition (France), gdzie wraz z litewskim kwartetem fletowym dostał 3 nagrodę, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego oraz nagrodę specjalną jury. Wraz z St. Christopher Quintet zdobył 1 nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie  Henri Tomasi International Competition for Woodwind Quintets in Marseille (France).

Występował jako solista i członek zespołów kameralnych w różnych festiwalach krajowych w Wilnie, Kownie, Pažaislis, Biržai, Palandze i Druskiennikach.Brał udział w takich festiwalach jak Gaida, Sugrįžimai, Baroko kelias, Musica Ficta (Latvia), and FIMU (France). Ponadto, brał udział w międzynarodowym festiwalu muzyki edukacyjnych Pacific Music Festival (Japonia) i International Bach Academy Stuttgart Festival (Germany).

Jest członkiem i założycielem Lithuanian Flute Quartet i St. Christopher Woodwind Quintet. Wraz z kwintetem nagrał płytę w 2005 r. W 2006 roku, nagrał Sonatę na flet i fortepian (z pianistą Indre Baikštytė) napisaną przez litewski kompozytora Faustas Latėnas. Dokonał licznych nagrań dla Lithuanian National Radio i występował jako solista z  Lithuanian State Symphony, the Lithuanian Chamber and the St. Christopher orchestras. Jako solista i członek różnych zespołów kameralnych artysta wykonał liczne utwory skomponowane osobiście dla niego. Koncertował w takich krajach jak Japonia, Egipt, USA, Armenia, Hiszpania, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Austria, Szwajcarja, Włochy, Francja, również na Łotwie i w Rosji. Został nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji Republiki Litewskiej, Gminę Wilno i prezydenta Litwy.

Od 1996 gra w Litwie w Orkiestrze Opery Narodowej, 2006-2008 został zaproszony do pracy jako asystent w William Bennett International Summer-School. 2007-2008 – główny flecista w Cairo (Egypt) National Opera House orchestra, 2009 – flecista w orkiestrze symfonicznej w Barcelonie (Hiszpania),. 2010-2015 główny flecista w Lithuanian National Opera orchestra. Od 2015 – flecista co-principal flutist w Lithuanian National Filharmony Symphony orchestra,  profesor fletu w Akademii Muzycznej w Vytauto Didžiojo University.