Jury dyscyplina dęte drewniane:

 

 

 

Javier

JAVIER GUTIÉRREZ JUAN

Dyrygent, oboista
Urodzony w Guillena, ale obecnie mieszkający w Villanueva del Ariscal, niedaleko Sewilli (Hiszpania), Francisco Javier Gutiérrez Juan jest jednym z czołowych międzynarodowych dyrygentów hiszpańskich. Wyróżnia się swoją wszechstronnością jako dyrygent orkiestr, profesjonalnych i symfonicznych oraz zespołów w Europie i Ameryce. Znany jest z pracy z wszelkimi gatunkami, od opery po jazz, pamiętając o wielkich symfonicznych klasykach, operetce, flamenco, copla (hiszpańskie piosenki ludowe), pop, nagraniach studyjnych, pracach radiowych i telewizyjnych. Ta wszechstronność opiera się na solidnym muzycznym wykształceniu, które zdobył w Sewilli i Madrycie i jest uzupełniana licznymi międzynarodowymi kursami doskonalenia zarówno w kraju jak i za granicą. Program akademicki ukończył z wyróżnieniami, które uzyskiwał na wszystkich szczeblach edukacji. Uzyskał tytuły: profesor prowadzący; profesor harmonii, muzycznego kontrapunktu, kompozycji i instrumentacji, profesor oboju, profesor teologii muzycznej.
Jeśli chodzi o muzykę, przeprowadził ważne historyczne odzyskiwanie utraconych lub zmienionych dzieł i opublikował traktat „The March Form”, opracowany przez ABEC. Tworzy filmy dokumentalne i ściśle współpracuje z ośrodkami masowego przekazu, takimi jak Telesevilla, telewizja Giralda, telewizja El Correo, Ondaluz, Canal Sur Radio, COPE i ABC.
Obecnie jest dyrektorem Miejskiego Zespołu Symfonicznego w Sewilli; prowadzi orkiestry i zespoły symfoniczne, a także konferencje i lekcje na uniwersytetach w całej Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Portugalii, Kostaryce, Argentynie, Kolumbii i Wenezueli. Ponadto bierze udział w międzynarodowych kongresach i zasiada w jury w wielu międzynarodowych konkursach. Jest prezesem sekcji muzycznej Stowarzyszenia Sztuki i Nauki w Sewilli. Otrzymał wiele nagród w Europie i Ameryce. Występował w ważnych salach koncertowych za granicą, takich jak Teatro Nacional de Costa Rica, Teatro Maestranza i Teatro Lope de Vega w Sewilli, Teatro Ford (Berry, Georgia, USA), Teatro de las Artes (Maracaibo, Wenezuela), Teatro Mélico Salazar de Kostaryka, Teatro el Globo (Buenos Aires, Argentyna), Auditorio de la URU (Maracaibo, Wenezuela), Auditori de Barcelona, Auditorio de Galicia (Hiszpania), Riccardo Zandony Theater (Włochy), Templo Colonial de Nicoya (Kostaryka) , Audytorium FIBES w Sewilli) i wielu innych.
Dyrygował Seville Royal Symphonic Orchestra, Royal Guard Symphonic Band w Hiszpanii (Madryt), Symphonic Orchestra of Maracaibo (Wenezuela), Berry College Symphony Wind Ensemble (Georgia, United States) oraz miejskie zespoły symfoniczne Madryt, Barcelona, La Coruña, Santiago de Compostela, Bilbao, Vitoria, Santa Cruz de Tenerife, Albacete, Castellón, Alicante, Granada, Almería, chór Ópera Teatru Maestranza (Sewilla), chór liryczny w Huelvie i Chór Manuela de Falla w Sewilli i wilele innych. Podczas tych koncertów miał okazję prowadzić śpiewaków i solistów, którzy są czołowymi postaciami na arenie międzynarodowej wszystkich gatunków muzycznych. Występował, jako solista oboju, a także z towarzyszeniem orkiestry. Brał udział w nagraniach studyjnych, a także w nagraniach w radiu i telewizji. Był członkiem kilku orkiestr i profesjonalnych zespołów.
Javier prowadził wiele spektakli i nagrań, a także pojawiał się w telewizji w celu wspierania Stowarzyszenia Syndromu Downa, Autyzmu, Cáritas i Stowarzyszenia Niewidomych Ludzi w Argentynie.
Możesz śledzić go na HTTP: //Franciscojaviergutiérrezjuan.blogspot.com.es/

 

A.Kazlauskas_2 (2) (1)

Arvydas Kazlauskas

Jest jednym z czołowych saksofonistów na Łotwie. Profesjonalnie wykształcony jako muzyk, Nie ogranicza się tylko do „poważnej”, klasycznej muzyki, a znany jest z twórczej ciekawości i otwartości. Jest zawsze gotowy na niespodziewane muzyczne przygody, co owocuje współpracą z muzykami  innych gatunków i eksploracjami nieznanych dotąd obszarów muzycznych. Gra Arvydasa Kazlauskasa została opisana jako „(…) wyjątkowo wysoka jakość dźwięku, artykulacji i niuansów emocjonalnych (…)”. (A.Znotiņš, Diena).
Urodził się w Wilnie na Litwie, gdzie otrzymał podstawowe wykształcenie muzyczne. Następnie ukończył Łotewską Akademię Muzyczną Jazeps Vitols w Rydze na Łotwie, z dodatkowymi studiami Erasmusa na Universitat der Kunste Berlin z Johannesem Ernstem. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich z takimi artystami jak Arno Bornkamp, ​​Claude Delangle, Vincent David, Joel Versavaud i Daniel Gauthier. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów saksofonowych: Międzynarodowego Konkursu  Hillar Kareva dla saksofonistów i trębaczy (2003, Tallinn, I nagroda), Jurjanu Andrejs III Międzynarodowy Konkurs „Instrumenówy dętych drewnianych” (2005, Ryga, Grand Prix), III Międzynarodowy Konkurs saksofonowy „Alpy – Adria – Dunaj” (2005, Nova Gorica, II nagroda). Współpracował z piosenkarzami Gunta Davidcuka i Baiba Berke, pianistami :  Reinis Zarins i Agnese Eglina, kwartetem smyczkowym Sinfonietta Riga, Dirt Nonet, DJ Kri. Arvydas był członkiem  Kwartetu Smyczkowego w Rydze w latach 2006-2013, w tym czasie dał kilka premierowych wykonań łotewskich kompozytorów, takich jak Rihards Dubra, Liga Celma, Valdis Muktupavels, Nic Gotham i inni.
Jako solista występował z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, łotewską orkiestrą kameralną Sinfonietta Riga, profesjonalną Orkiestrą Instrumentów Dętych w Rydze, Orkiestrą Sinfonia Concertante i Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną. Jako muzyk kameralny i solista występował w Polsce, na Litwie, w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Izraelu, Włoszech, Irlandii, Rumunii i Bułgarii.

Jest nauczycielem  saksofonu w stopniu doktora w Łotewskiej Akademii Muzycznej Jazepsa Vitolsa. Prowadził kursy mistrzowskie w Udine (Włochy), Wilnie (Litwa), Dublinie (Irlandia), Jerozolimie (Izrael). Przez trzy lata był saksofonistą w programie intensywnego programu Erasmus dla studentów Brass & Jazz (2011-2013 Ryga, Łotwa), a także jest dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu studenckiego Riga Saxophone Days. Wykonywał premierowe utwory takich kompozytorów jak Andris Dzenitis, Rolands Kronlaks, Edgars Raginskis, Līga Celma, Linda Leimane, Juste Janulyte, Gabriel Jackson, Jachin Pousson i inni.
W 2014 r. wraz z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (Cond. Normunds Sne) wykonał premierowy koncert saksofonowy E (GO) Andrisa Dzenitisa, który później otrzymał łotewską nagrodę „Great Music Award” w kategorii „Nowy utwór roku”.
W 2017 roku był nominowany do łotewskiej „Great Music Award” w kategorii „Muzyk roku”.

 

Olena competition 2018

Olena Pawlenko

Urodzona w Kijowie Olena Pawlenko otrzymała wykształcenie muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej im. R. Gliera w Kijowie, gdzie studiowała u Honorowego Artysty Ukrainy E. Haniny. Później uczęszczała do Państwowego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Kijowie, gdzie kontynuowała naukę u słynnego Artysty Ludu Ukrainy, profesora O. Kudryaszowa.
Już w pierwszych latach kariery została laureatką Republikańskiego Konkursu Zespołów Kameralnych i Wykonawców w Kijowie i zajęła drugie miejsce w konkursie.
W latach 2003-2006 kontynuowała naukę jako asystent praktyk w Krajowej Akademii Muzycznej M. Lysenko na Wydziale Muzyki Kameralnej. Jej dyrektorem kreatywnym był Honored Practitioner of Arts Ukrainy prof. O. Kozarenko..
Przez lata była autorką licznych artykułów i opracowała program szkoleniowy dla flecistów w wybranych szkołach muzycznych Ukrainy.
Karierę nauczycielską rozpoczęła w 1983 roku jako nauczycielka fletu w Kijowskiej Szkole nr 10. W 1990 roku podjęła naukę metodologii w Szkole Muzycznej im. S. Krushelnytskiej we Lwowie. Od 2008 roku wykłada na Wydziale Instrumentów Dętych i Instrumentów Perkusyjnych Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej M. Łysenko.
Olena występowała jako solistka z orkiestrą L’viv INSO (Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna) i zespołem orkiestrowym Virtuosos w sali koncertowej L’viv Philharmonic. Poza Ukrainą koncertowała w wielu krajach europejskich w ramach austriackiej międzynarodowej orkiestry symfonicznej K & K Philharmoniker.
Jej uczniowie byli laureatami w konkursach ukraińskich i międzynarodowych. Wielu z nich koncertuje z powodzeniem na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i Chinach.
W 2014 r. Otrzymała Honorową Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy „Za osiągnięcia w rozwoju kultury i sztuki” za uznanie jej wkładu w ukraińską sztukę muzyczną. Otrzymała również wyróżnienie od Regionalnej Administracji Państwowej Lwowa i otrzymała liczne wyróżnienia za szkolenie profesjonalistów.
Kontynuuje nauczanie i wielokrotnie była zapraszana do jury zarówno ukraińskich, jak i międzynarodowych konkursów.

 

Jury dyscyplina dętę blaszane

 

 

Torbjörn Kvist,tubaTorbjörn Kvist

Urodził się w Bollnäs w Szwecji w 1956 roku.
Studiował w Akademii Muzycznej w Malmö w latach 1975-79.
Zakończył studia w 1979 roku jako pierwszy szwedzki tubista z egzaminem dyplomowym.
Po kilku latach jako niezależny tubista w Szwecji i Danii, przeprowadził się do Oslo w Norwegii.
Od 1982 r. pracuje jako tubista w Operze Norweskiej Opera & Ballett.w Oslo.
Od 1984 roku wykłada w Norweskiej Akademii Muzycznej. Jest profesorem tuby.

 

 

 

 

 

Marius Balcytis

Marius Balčytis

Ukończył Litewską Akademię Muzyczną w 1994 roku u R.Valančiusa. Następnie ukończył studia mistrzowskie w Malmo Academy of Music (1995-1997) u prof. Jana Mortensena i Per Kristiana Svensena, a także w Chicago (1999). M.Balčytis jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów dla młodych wykonawców (1985,1987) oraz konkursu Yamaha w 1994 roku. Od 1993 roku pracuje w Litewskiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej (LNSO). Jako solista występował z LNSO, Litewską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Kłajpedzie, Orkiestrą Dętą z Rygi, Orkiestrą Dętą „TRIMITAS” oraz Orkiestrą Straży Honorowej. W 1998 r. założył zespół instrumentów dętych „Vilniaus Brass”, którego solistą jest do dziś. Od 2002 roku współpracuje z zespołem „Gaida”. Jest wykładowcą w Szkole Sztuki im. M.K.Čiurlionisa oraz w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Pracuje jako nauczyciel gry na instrumentach dętych blaszanych w Helsinkach,

Tallinie , Rydze i Wilnie. Członek jury na międzynarodowych konkursach.

 

 

Denis SalviniDenis Salvini

Włoski dyrygent, waltornista, nauczyciel, expert muzyczny

Salvini rozpoczął naukę gry na waltorni w młodym wieku, w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Brescia Conservatory, a w 2007 roku uzyskał tytuł magistra w Konserwatorium w Bergamo. Aktywnie działa w kilku włoskich orkiestrach i zespołach. Od 1998 roku pracuje jako kompozytor, a w ostatnich latach skupił się głównie na prowadzeniu zespołów i orkiestr na całym świecie. Studiował dyrygenturę u Ronalda Johnsona, Lorenzo della Fonte, Douglasa Bostocka i uczęszczał na kursy mistrzowskie i seminaria prowadzone przez najważniejszych nauczycieli na światowej scenie muzyki instrumentów dętych. Od 2006 roku wykłada dyrygenturę w Brescia Band Center i Ripatransone Summer Music Festival, a od 2016 w Konserwatorium Novara. Jest głównym dyrygentem Orkiestry Fiata di Vallecamonica, jednej z wiodących orkiestr instrumentów dętych we Włoszech oraz laureatem wielu międzynarodowych konkursów, takich jak Flicorno d’Oro w Riva del Garda (I kategoria w 2007 r., Kategoria Superior w 2011 r. I kategoria Excellence w 2016 r. ) oraz konkursu „Vallée d’Aoste” (kategoria Excellence w 2012 r.). Maestro Salvini został zaproszony do finału Międzynarodowego Konkursu Dyplomatycznego na WMC w Kerkrade w Holandii (2005) i wygrał międzynarodowy konkurs dyrygentury „Palmiero Giannetti” w Sienie (2009). Poza tym, pracuje jako ekspert muzyczny i członek jury w europejskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, między innymi w 30. Zürker Kantonalmusikfest w Winterthur (CH) oraz w konkursie przygotowanym przez włoskie Ministerstwo Kultury na 150 rocznicę powstania włoskiego w 2011 roku. Zaproszony był, jako dyrygent gościnny do Bałtyckiej Opery Państwowej w Gdańsku, a także do Northern Festival of Bands na Uniwersytet  Northern Iowa w Cedar Falls, USA w 2007 i 2014 roku. Dyrygował ponad 450 koncertów na całym świecie, w tym we Włoszech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Turcji, Polsce, Portugalii i Stanach Zjednoczonych, a także prowadził wydarzenia muzyczne we Włoszech i Europie, takie jak sezon koncertowy Swiss Italian Radio (2009), Światowa Konferencja WASBE w Utrechcie – The Nedelands (2017) i festiwal muzyczny „X Giornate” w Brescii (Włochy) oraz w wielu ważnych salach koncertowych, takich jak Opera House w Brescii i Bergamo (Włochy) oraz w Tureckim Radiu Narodowym w Stambule.